Kodėl "varlytės" ir kodėl "Saulytės"?

Straipsnis apie tai, kaip atsirado pavadinimas "Saulytės Varlytės"

Simona Rainienė

3/15/20232 min read

Varlytė man jau seniai yra pats gražiausias vyriškas aksesuaras, galintis sujungti visos šeimos aprangą į vieną visumą. Man labai gražu, kai spalviškai dera visos šeimos apranga, todėl ir patys dažniausiai per dideles šventes puošiamės taip, kad tarpusavyje derėtume. Ir juk nebūtina pirkti vienodos spalvų suknelės ir kelnių ar marškinių - užtenka prie suknelės prisiderinti mažą vyrišką aksesuarą – varlytę ir visa šeima atrodo kaip iš atviruko. Anksčiau varlytes pirkdavau, ypač savo berniukams. Na o tada, kai pradėjau mokytis austi labai greitai gimė idėja, kad galima nuausti varlytes. Kaip tik po kelių mėnesių nuo mano audimo pamokų pradžios buvo mano sūnaus krikštynos – aš neabejojau, kad vyrukai per krikštynas puošis austomis varlytėmis. Tik buvo šiokia tokia problema - aš dar nemokėjau taip gerai austi, kad pasiryžčiau pagaminti krikštynų aksesuarus, o anyta irgi nelabai įsivaizdavo, kaip tą varlytę pagaminti. Visgi tąkart, nepasitikėdama savo jėgomis, prieš krikštynas patikėjau šį pirmąjį blyną – nuausti varlytes - savo anytai. Ji nuaudė labai labai gražią juostą varlytėms, su itin plonais siūliukais,o tada jau reikėjo sukti galvą, kaip iš tos juostelės padaryti varlytes ir kad būtų panašu į varlytes, o ne susiūtą juostelę. Prie siuvimo prisidėjo ir mano anyta ir mano mamytė. Koregavo varlytes abi. Rezultatas buvo puikus. Na o po krikštynų tiesiog buvo savaime aišku, kad aš noriu austi varlytes. Pradėjus austi varlytes norėjose jas kažkaip realizuoti, ne tik savo vyrukams austi – tad 2018 m. gruodžio mėnesį susikūriau puslapį Facebooke – Saulytės Varlytės.

Pavadinimas elementarus ir paprastas – Saulytė yra mano mergautinė pavardė, tad kodėl jos nepanaudojus gražiai idėjai. Todėl ir varlytes vadinu varlytėmis, o ne peteliškėmis, nes gražiau skamba Saulytės Varlytės nei Saulytės Peteliškės. Beje, nors puslapis ir vadinasi Varlytės, tačiau audžiu ne tik varlytes, bet ir plaukų gumytes, galvajuostes mergaitėms, segtukus, plaukų gumytes, lankelius, apyrankes ir žinoma tradiciškai – juostas ir kaklaraiščius.

Tikiu, kad austos lietuvių liaudies juostos gali būti daug kur pritaikomos šiuolaikiniame pasaulyje, jas sumoderninus žaidžiant spalvomis, derinant su šiuolaikiniais drabužiais ir vejant į šalį mintis, kad tai yra tik tautinio drabužio dalis. Ausdama visai šeimai aksesuarus tą ir siekiu padaryti.